‹ Prev
Next ›
Brother LC985BK Inkjet Cartridge Black Twinpack LC985BKBP2
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J140W - DCP-J315W - DCP-J515W - DCP-J125
- Inkjet Printer: DCP-J140W - DCP-315W - DCP-515W - MFC-J220 - DCP-J125 - DCP-J315W - DCP-J515W - MFC-J410 - MFC-J615W - MFC-J265W - MFC-J415W
- MFC Inkjet: MFC-J220 - MFC-J265W - MFC-J410 - MFC-J415W
- Brother
- Black cartridge prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£35.30
Inc. VAT £42.36
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | DCP-J315W, MFC-J410, DCP-J125, DCP-J515W, MFC-J220 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 60 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 84 g |
| Package weight | 150 g |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 1216 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 304 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 38 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Purchase the LC985BKBP2 Ink Cartridge Blister Pack to save money on your genuine Brother cartridges. Developed to ensure you always get quality documents, you’ll be protecting your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.