‹ Prev
Next ›
Brother LC980Y Inkjet Cartridge Yellow LC980Y
11 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-163C - DCP-165C - DCP-377CW - DCP-167C - DCP-195C - DCP-255CW - DCP-145C - DCP-163 - DCP-197C - DCP-365CN - DCP-375CW
- Inkjet Printer: DCP-165C - DCP-195C - DCP-377CW - MFC-250C - MFC-295CN - MFC-297C - DCP-365CN - DCP-375CW - MFC-255CW - MFC-257CW - MFC-290C - DCP-145C - DCP-163C - DCP-167C - DCP-197C
- MFC Inkjet: MFC-255CW - MFC-250C - MFC-257CNW - MFC-295CN - MFC-290C - MFC-297C - MFC-3320CN
- Brother
- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
- Compatible with: DCP-145C, 163C, 165C, 167C, 193C, 195C, 197CW, 365CN, 375CW, 377CW MFC250C, 255CW, 257CW, 290C, 295CN, 297C
- Page yield: up to 260
- Colour: Yellow
£9.91
Inc. VAT £11.89
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 121 mm |
| Weight | 35 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Package weight | 69 g |
| Pallet gross height | 18.3 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 265 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC980Y Yellow Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC980Y Ink Cartridge in Yellow keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.