‹ Prev
Next ›
Brother LC980M Inkjet Cartridge Magenta LC980M
5 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-145C - DCP-167C - DCP-197C - DCP-255CW - DCP-375CW - DCP-163 - DCP-365CN - DCP-163C - DCP-165C - DCP-195C - DCP-377CW
- Inkjet Printer: DCP-167C - MFC-257CW - MFC-290C - DCP-163C - DCP-165C - DCP-377CW - DCP-145C - DCP-197C - DCP-365CN - DCP-375CW - DCP-195C - MFC-250C - MFC-255CW - MFC-295CN - MFC-297C
- MFC Inkjet: MFC-250C - MFC-257CNW - MFC-295CN - MFC-297C - MFC-255CW - MFC-290C - MFC-3320CN
- Brother
- Colour: Magenta
- Page yield: up to 260
- Compatible with: DCP-145C, 163C, 165C, 167C, 193C, 195C, 197CW, 365CN, 375CW, 377CW MFC250C, 255CW, 257CW, 290C, 295CN, 297C
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
£9.91
Inc. VAT £11.89
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 35 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Package weight | 69 g |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 262.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC980M ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.