‹ Prev
Next ›
Brother LC980C Inkjet Cartridge Cyan LC980C
4 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-145C - DCP-167C - DCP-197C - DCP-365CN - DCP-165C - DCP-377CW - DCP-195C - DCP-255CW - DCP-163 - DCP-163C - DCP-375CW
- Inkjet Printer: DCP-197C - MFC-257CW - MFC-290C - DCP-165C - DCP-195C - DCP-377CW - MFC-250C - MFC-297C - DCP-365CN - MFC-255CW - DCP-145C - DCP-163C - DCP-167C - DCP-375CW - MFC-295CN
- MFC Inkjet: MFC-250C - MFC-297C - MFC-255CW - MFC-257CNW - MFC-295CN - MFC-290C - MFC-3320CN
- Brother
- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
- Compatible with: DCP-145C, 163C, 165C, 167C, 193C, 195C, 197CW, 365CN, 375CW, 377CW MFC250C, 255CW, 257CW, 290C, 295CN, 297C
- Page yield: up to 260
- Colour: Cyan
£9.97
Inc. VAT £11.97
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 121 mm |
| Weight | 35 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Package weight | 69 g |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 263.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC980C ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.