‹ Prev
Next ›
Brother LC980BK Inkjet Cartridge Black LC980BK
14 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-163C - DCP-377CW - DCP-365CN - DCP-165C - DCP-167C - DCP-195C - DCP-255CW - DCP-145C - DCP-163 - DCP-197C - DCP-375CW
- Inkjet Printer: DCP-195C - DCP-377CW - MFC-250C - MFC-295CN - DCP-197C - DCP-365CN - DCP-375CW - MFC-257CW - MFC-290C - DCP-165C - MFC-255CW - MFC-297C - DCP-145C - DCP-163C - DCP-167C
- MFC Inkjet: MFC-257CNW - MFC-295CN - MFC-250C - MFC-255CW - MFC-290C - MFC-297C - MFC-3320CN
- Brother
- Colour: Black
- Page yield: up to 300
- Compatible with: DCP-145C, 163C, 165C, 167C, 193C, 195C, 197CW, 365CN, 375CW, 377CW MFC250C, 255CW, 257CW, 290C, 295CN, 297C
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
£18.04
Inc. VAT £21.65
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 45 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Package weight | 76 g |
| Pallet gross height | 17.9 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 294.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Quantity outer carton | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
All Brother cartridges – including this LC980BK Ink Cartridge in Black – are rigorously tested to ensure they provide customers with the most consistently reliable solution possible.\n\nThough cheap, non-branded refill cartridges are widely available, they’re simply not as compatible with your Brother printer. This can lead to issues with both printout quality and your machine’s performance – and these problems can sometimes prove costly to put right.\n\nThis genuine LC980BK replacement Ink Cartridge ensures your printer continues to run glitch-free, providing you with better value in the long-term plus the peace of mind that comes from knowing you have a printing setup you can depend on.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.