‹ Prev
Next ›
Brother LC970C Inkjet Cartridge Cyan LC970C
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-135C - DCP-153C - DCP-157C - DCP-150C
- Inkjet Printer: DCP-150C - MFC-235C - MFC-260C - DCP-135C
- MFC Inkjet: MFC-260C - MFC-235C
- Brother
- Compatible with: MFC-235C, 260C, DCP-135C, 150C, 153C, 157C
- Colour: Cyan
- Page yield: up to 300
- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
£13.58
Inc. VAT £16.30
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-135C, MFC-235C, MFC-260C, DCP-150C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 21 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 36 g |
| Package weight | 74 g |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 294 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC970C Cyan Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC970C Ink Cartridge in Cyan keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.