‹ Prev
Next ›
Brother LC970BK Inkjet Cartridge Black LC970BK
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-135C - DCP-153C - DCP-157C - DCP-150C
- MFC Inkjet: MFC-260C - MFC-235C
- Inkjet Printer: MFC-235C - MFC-260C - DCP-135C - DCP-150C
- Brother
- Inkjet cartridge for Brother printers and Multi-Functional Machines
- Suitable for: DCP-135C/DCP-150C/MFC-235C/MFC-260C
- Colour: Black
- Page Life: 350 pages
- Inkjet cartridge for Brother printers and Multi-Functional Machines.
- Suitable for: DCP-135C/DCP-150C/MFC-235C/MFC-260C.
- Colour: Black.
- Page Life: 350 pages.
- Reference: LC970BK
£22.77
Inc. VAT £27.32
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-135C, MFC-235C, MFC-260C, DCP-150C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 350 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 38 g |
| Package weight | 90 g |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| ASIN | B000T9TU4E |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Products per pallet | 2500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 235 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC970BK Black Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC970BK Ink Cartridge in Black keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.