‹ Prev
Next ›
Brother LC223Y Inkjet Cartridge Yellow LC223Y
15 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J4120DW - DCP-J562DW - DCP-J4420DW
- Inkjet Printer: MFC-J5320DW - MFC-J5625DW - MFC-J880DW - MFC-J4425DW - MFC-J4625DW - MFC-J5720DW - MFC-J680DW - MFC-J4420DW - MFC-J4620DW - MFC-J5620DW - MFC-J4320DW - MFC-J5520DW
- MFC Inkjet: MFC-J4420DW - MFC-J5320DW - MFC-J4625DW - MFC-J480DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J880DW - MFC-J4620DW - MFC-J5620DW - MFC-J680DW
- Brother
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
£13.68
Inc. VAT £16.42
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 178 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 41 g |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 250.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC223Y ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.