‹ Prev
Next ›
Brother LC223C Inkjet Cartridge Cyan LC223C
26 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J4420DW - DCP-J562DW - DCP-J4120DW
- Inkjet Printer: MFC-J4320DW - MFC-J4420DW - MFC-J4425DW - MFC-J5520DW - MFC-J5620DW - MFC-J4620DW - MFC-J5720DW - MFC-J680DW - MFC-J880DW - DCP-J4120DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW - MFC-J5625DW
- MFC Inkjet: MFC-J480DW - MFC-J5620DW - MFC-J680DW - MFC-J4620DW - MFC-J4625DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J4420DW - MFC-J5320DW - MFC-J880DW
- Brother
- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
- For DCP-J4120DW, MFC-J4420DW, MFC-J4620DW, MFC-J4625DW, MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5625DW and MFC-J5720DW
- Page yield: up to 550
- Colour: Cyan
£13.68
Inc. VAT £16.42
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 116 mm |
| Weight | 34 g |
| Package weight | 67 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 169.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC223C ink cartridge - worth it every time.