‹ Prev
Next ›
Brother LC223BK Inkjet Cartridge Black LC223BK
26 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J4120DW - DCP-J562DW - DCP-J4420DW
- Inkjet Printer: MFC-J4620DW - MFC-J5620DW - MFC-J680DW - MFC-J880DW - MFC-J4425DW - MFC-J5520DW - MFC-J4320DW - MFC-J4420DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - DCP-J4120DW
- MFC Inkjet: MFC-J5625DW - MFC-J4420DW - MFC-J4620DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW - MFC-J5620DW - MFC-J5720DW - MFC-J480DW - MFC-J880DW - MFC-J680DW
- Brother
- LC223BK Prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother black ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC223BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC223 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC223VALBP
£21.00
Inc. VAT £25.20
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4620DW DCP-J562DW DCP-J4120DW MFC-J880DW MFC-J5720DW MFC-J480DW MFC-J5320DW MFC-J4420DW MFC-J5620DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 44 g |
| Package weight | 77 g |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 222 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC223BK ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.