‹ Prev
Next ›
Brother LC1240M Inkjet Cartridge Magenta LC1240M
1 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: DCP-J525W - MFC-J430W - MFC-J6710DW - MFC-J6910DW - MFC-J4710DW - MFC-J6510DW - MFC-J5910DW - MFC-J625DW - MFC-J825DW - DCP-J725DW - DCP-J925DW
- MFC Inkjet: MFC-J625DW - MFC-J6510DW - MFC-J825DW - MFC-J5910DW - MFC-J6710D - MFC-J430W - MFC-J6910DW - MFC-J6710DW
- MFC Laser: MFC-J6710DW - MFC-J6910DW - MFC-J6510DW
- DCP Inkjet: DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW
- Brother
- Page yield: up to 600
- Colour: Magenta
- Compatible with: MFC-J430W, MFC-J625DW, MFC-J825DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW DCP-J525W, DCP-J725DW, DCP-J925DW, DCP-J5910DW
- High yield
- Original Brother inkjet cartridge
£15.85
Inc. VAT £19.02
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J525W DCP-J725DW DCP-J925DW MFC-J430W MFC-J625DW MFC-J825DW MFC-J6510DW MFC-J6710DW MFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 41 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 85 x 25 x 120 mm |
| Package weight | 70 g |
| Pallet gross height | 15.4 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC1240M ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.