‹ Prev
Next ›
Brother LC1240C Inkjet Cartridge Cyan LC1240C
17 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: DCP-J925DW - DCP-J725DW - MFC-J4710DW - MFC-J6510DW - MFC-J6710DW - MFC-J625DW - MFC-J825DW - DCP-J525W - MFC-J430W - MFC-J5910DW - MFC-J6910DW
- MFC Inkjet: MFC-J6710DW - MFC-J6910DW - MFC-J5910DW - MFC-J6710D - MFC-J825DW - MFC-J430W - MFC-J625DW - MFC-J6510DW
- MFC Laser: MFC-J6510DW - MFC-J6910DW - MFC-J6710DW
- DCP Inkjet: DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW
- Brother
- Original Brother inkjet cartridge
- High yield
- Compatible with: MFC-J430W, MFC-J625DW, MFC-J825DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW DCP-J525W, DCP-J725DW, DCP-J925DW, DCP-J5910DW
- Colour: Cyan
- Page yield: up to 600
£15.85
Inc. VAT £19.02
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | China |
| Width | 37 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 46 g |
| Package weight | 86 g |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC1240C Cyan Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC1240C Ink Cartridge in Cyan keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.