‹ Prev
Next ›
Brother LC1240BK Inkjet Cartridge Black LC1240BK
6 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: DCP-J725DW - DCP-J925DW - MFC-J4710DW - MFC-J6510DW - MFC-J5910DW - MFC-J625DW - MFC-J825DW - DCP-J525W - MFC-J430W - MFC-J6710DW - MFC-J6910DW
- MFC Inkjet: MFC-J6710DW - MFC-J5910DW - MFC-J6710D - MFC-J430W - MFC-J6910DW - MFC-J625DW - MFC-J6510DW - MFC-J825DW
- MFC Laser: MFC-J6510DW - MFC-J6910DW - MFC-J6710DW
- DCP Inkjet: DCP-J725DW - DCP-J925DW - DCP-J525W
- Brother
- Page yield: up to 600
- Colour: Black
- Compatible with: MFC-J430W, J625DW, J825DW, J6510DW, J6710DW, J6910DW DCP-J525W, J725DW, J925DW, J5910DW
- High Yield
- Original Brother inkjet cartridge
£24.85
Inc. VAT £29.81
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 121 mm |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 82 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC1240BK Black Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC1240BK Ink Cartridge in Black keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.