‹ Prev
Next ›
Brother LC1240 Inkjet Cartridge CMY Multipack LC1240RBWBP
3 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J525W
- Inkjet Printer: MFC-J4710DW - MFC-J6510DW - MFC-J6710DW - MFC-J625DW - MFC-J825DW - DCP-J525W - MFC-J430W - MFC-J5910DW - MFC-J6910DW - DCP-J725DW - DCP-J925DW
- Brother
- Each cartridge prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC1240 original ink cartridges protects your printer warranty
£45.91
Inc. VAT £55.09
Product Details
General Information
| Colour | Rainbow (Cyan, Magenta, Yellow) |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J525W / DCP-J725DW / DCP-J925DW MFC-J430W / MFC-J625DW / MFC-J825DW / MFC-J5910DW / MFC-J6510DW / MFC-J6710DW / MFC-J6910DW |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 68 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 179 mm |
| Weight | 129 g |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 188 g |
| Package type | Blister |
| Paper dimensions | ISO 24711 |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Products per pallet | 992 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 248 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 31 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.1 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC1240RBWBP Rainbow Blister Pack. The pack contains Cyan, Yellow and Magenta cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.