‹ Prev
Next ›
Brother LC123M Inkjet Cartridge Magenta LC123M
14 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J132W - DCP-J152W - DCP-J172W - DCP-J752DW - DCP-J4110DW - DCP-J552DW
- Inkjet Printer: MFC-J4410DW - MFC-J650DW - MFC-J6520DW - DCP-J752DW - MFC-J470DW - MFC-J6945DW - DCP-J152W - DCP-J4110DW - DCP-J552DW - MFC-J4610DW - MFC-J6720DW - DCP-J132W - MFC-J4510DW - MFC-J4710DW - MFC-J6920DW - MFC-J870DW
- MFC Inkjet: MFC-J4510DW - MFC-J4710DW - MFC-J6720DW - MFC-J6920DW - MFC-J245 - MFC-J4610DW - MFC-J870DW - MFC-J6520DW - MFC-J4410DW - MFC-J470DW
- Brother
- LC123M Prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother magenta ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC123M original ink cartridge, protects your printer warranty
- The LC123 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC123VALBP
£14.60
Inc. VAT £17.52
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4610 DW, MFC-J4410 DW, MFC-J4510 DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 69 g |
| Pallet gross height | 15.2 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 219 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC123M ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.