‹ Prev
Next ›
Brother LC1220Y Inkjet Cartridge Yellow LC1220Y
3 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J625DW - DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW - MFC-J430W - MFC-J825DW
- MFC Inkjet: MFC-J430W - MFC-J625DW - MFC-J825DW
- DCP Inkjet: DCP-J725DW - DCP-J525W - DCP-J925DW
- Brother
- Yellow inkjet cartridge to fit DCP-J525W - up to 300 copies
£10.62
Inc. VAT £12.74
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J525W, DCP-J725DW, DCP-J925DW, MFC-J430W, MFC-J625DW, MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 67 g |
| Package type | Box |
| Page yield footnote | ISO/IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 222 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
This genuine Brother LC1220Y Yellow Ink Cartridge has been specially developed to ensure quality documents every time you print. With colour fade resistant properties, you can enjoy sharp, crisp colours that last. By buying our cartridges, you protect your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.