‹ Prev
Next ›
Brother LC1220M Inkjet Cartridge Magenta LC1220M
3 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: DCP-J725DW - MFC-J825DW - MFC-J430W - DCP-J925DW - MFC-J625DW - DCP-J525W
- MFC Inkjet: MFC-J625DW - MFC-J430W - MFC-J825DW
- DCP Inkjet: DCP-J525W - DCP-J925DW - DCP-J725DW
- Brother
- Magenta inkjet cartridge to fit DCP-J525W - up to 300 copies
£10.62
Inc. VAT £12.74
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J525W DCP-J725DW DCP-J925DW MFC-J430W MFC-J625DW MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 67 g |
| Package type | Box |
| Page yield footnote | 5% A4 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15.8 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 222 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
This genuine LC1220M Ink Cartridge in Magenta offers fantastic value for money. Quick and simple to install, this replacement LC1220M cartridge works in perfect harmony with your Brother printer to consistently provide the very best results.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.