‹ Prev
Next ›
Brother LC1220C Inkjet Cartridge Cyan LC1220C
6 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW
- Inkjet Printer: MFC-J430W - DCP-J525W - DCP-J925DW - MFC-J825DW - DCP-J725DW - MFC-J625DW
- MFC Inkjet: MFC-J825DW - MFC-J625DW - MFC-J430W
- Brother
- Cyan inkjet cartridge to fit DCP-J525W - up to 300 copies
£10.60
Inc. VAT £12.72
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J525W, DCP-J725DW, DCP-J925DW, MFC-J430W, MFC-J625DW, MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 67 g |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 222 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
This genuine LC1220C Ink Cartridge in Cyan offers fantastic value for money. Quick and simple to install, this replacement LC1220C cartridge works in perfect harmony with your Brother printer to consistently provide the very best results.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.