‹ Prev
Next ›
Brother LC1220BK Inkjet Cartridge Black LC1220BK
1 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J625DW - DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW - MFC-J430W - MFC-J825DW
- MFC Inkjet: MFC-J430W - MFC-J825DW - MFC-J625DW
- DCP Inkjet: DCP-J725DW - DCP-J525W - DCP-J925DW
- Brother
- Black inkjet cartridge to fit DCP-J525W - up to 300 copies
£17.80
Inc. VAT £21.36
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J525W DCP-J725DW DCP-J925DW MFC-J430W MFC-J625DW MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 44 g |
| Package weight | 76 g |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 246 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 2159 x 635 x 3048 mm (85 x 25 x 120") |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC1220BK Black Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC1220BK Ink Cartridge in Black keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.