‹ Prev
Next ›
Brother LC1220 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC1220VALBP
19 Stock Available
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- MFC Inkjet: MFC-J430W - MFC-J825DW - MFC-J625DW
- Inkjet Printer: MFC-J625DW - DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW - MFC-J825DW - MFC-J430W
- DCP Inkjet: DCP-J525W - DCP-J925DW - DCP-J725DW
- Brother
- Colour: Black, Cyan, Magenta and Yellow
- Page yield: up to 300 per cartridge
- Compatible with: MFC-J430W, J625DW, J825DW, DCP-J525W, J725DW, J925DW
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
£49.18
Inc. VAT £59.02
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J525W/ DCP-J725DW/ DCP-J925DW/ MFC-J430W/ MFC-J5910DW/ MFC-J625DW/ MFC-J6510DW/ MFC-J6710DW/ MFC-J6910DW/ MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 68 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height | 179 mm |
| Weight | 277 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 122 x 178 x 67 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 373 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 16.9 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 161.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC1240VALBP Multipack. The pack contains black, cyan, yellow and magenta LC1240 cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.