Brother LC1100BK Inkjet Cartridge Black LC1100BK
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-790CW - DCP-385C - DCP-395CN - DCP-585CW - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6890CDW - MFC-490CW - MFC-6490CW - MFC-795CW - DCP-6690CW - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-5890CN - MFC-990CW
- MFC Inkjet: MFC-6490 - MFC-J615W - MFC-490CW - MFC-6490CW - MFC-790CW - MFC-795CW - MFC-5490CN - MFC-5890CN - MFC-5895CW - MFC-990CW - MFC-6890CDW
- DCP Inkjet: DCP-383C - DCP-J715W - DCP-565CW - DCP-6690CW - DCP-385C - DCP-395CN - DCP-6490 - DCP-185C - DCP-387C - DCP-585CW
- Brother
- Colour: Black
- Page yield: up to 450
- Compatible with: MFC-490CW, 790CW, 795CW, 990CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW, 6890CDW DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 85 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 47 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Package weight | 80 g |
| Pallet gross height | 17.8 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 309.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Specially designed for optimum printing performance, this genuine Brother LC1100BK Ink Cartridge in Black ensures you get high quality documents every time you print. Our easy to install replacement cartridges will help reduce waste and lower your costs, whilst producing sharp and crisp documents that won’t smudge or fade.\n\nWith the LC1100BK Ink Cartridge you don’t have to compromise on quality. Expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, the LC1100BK replacement cartridge provides you with the highest quality results, time after time. \n\nAs you use black ink more than your coloured cartridges, you may find that you need to replenish it more often. Though using cheaper, non-branded cartridges might save you money in the short-term, these often-inferior products can cause numerous printing problems and even damage your machine – so is it really worth the risk? Ensure you don’t run out by purchasing the LC1100BK today.\n\nBy choosing a genuine LC1100BK Ink Cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.