‹ Prev
Next ›
Brother LC1000Y Inkjet Cartridge Yellow LC1000Y
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-330C - DCP-130C - DCP-560CN - DCP-750CW - DCP-350C - DCP-770CW - DCP-357C - DCP-540CN
- Inkjet Printer: DCP-330C - Fax-1560 - MFC-3360C - MFC-440CN - DCP-130C - DCP-350C - DCP-750CW - MFC-240C - MFC-660CN - DCP-560CN - DCP-770CW - Fax-1360 - MFC-5460CN - DCP-540CN - Fax-1460 - MFC-465CN - MFC-5860CN - MFC-885CW
- MFC Inkjet: MFC-240C - MFC-465CN - MFC-5460CN - MFC-660CN - MFC-3360C - MFC-885CW - MFC-5860CN - MFC-680CN - MFC-845CW - MFC-440CN
- Brother
- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
- Colour: Yellow
- Page yield: up to 400
- Compatible with: MFC-240C, 440CN, 465CN, 660CN, 680CN, 885CW, 3360C, 5460CN, 5860CN DCP-130C, 330C, 350C, 353C, 357C, 540CN, 560CN, 750CW, 770CW, 845CW, FAX-1355, FAX-1360, FAX-1460, FAX-1355, FAX-1360, FAX-1460, FAX-1560
£15.88
Inc. VAT £19.06
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | FAX-1355, DCP-130C, FAX-1360, FAX-1460, FAX-1560, DCP-330C, DCP-350C, MFC-465CN, DCP-540CN, DCP-750CW, MFC-680CN, MFC-240C, MFC-845CW, MFC-885CW, DCP-357C, DCP-560CN, MFC-440CN, DCP-770CW, MFC-660CN, MFC-3360C, MFC-5460CN, MFC-5860CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 400 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 22 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 96 mm |
| Weight | 43 g |
| Package weight | 80 g |
| Pallet gross height | 17.5 cm |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 256.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
This replacement LC1000Y Ink Cartridge is compatible with a wide range of our machines. And as it’s a genuine, expertly tested and designed Brother product, you can feel confident you’re getting the best possible quality and value from your printouts.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.