‹ Prev
Next ›
Brother LC970Y Inkjet Cartridge Yellow LC970Y
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-135C - DCP-153C - DCP-157C - DCP-150C
- Inkjet Printer: DCP-135C - DCP-150C - MFC-235C - MFC-260C
- MFC Inkjet: MFC-260C - MFC-235C
- Brother
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
- Page yield: up to 300
- Colour: Yellow
- Compatible with: MFC-235C, 260C, DCP-135C, 150C, 153C, 157C
£13.58
Inc. VAT £16.30
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-135C, MFC-235C, MFC-260C, DCP-150C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 20 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 51 g |
| Package weight | 81 g |
| Page yield footnote | A4 5% |
| ASIN | B000T9OM1K |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 241.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to order your replacement printer ink, you can rely on Brother’s LC970Y Yellow Ink Cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but cause long-term damage to your printer.\n\nA great solution for home or small offices looking to reduce costs and improve output, this genuine LC970Y Ink Cartridge in Yellow keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.