‹ Prev
Next ›
Brother LC970 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC970VALBP
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-135C - DCP-150C - DCP-153C - DCP-157C
- Inkjet Printer: DCP-150C - MFC-235C - MFC-260C - DCP-135C
- MFC Inkjet: MFC-235C - MFC-260C
- Brother
- Inkjet cartridge value pack for Brother printers and Multi-Functional Machines
- Suitable for: DCP-135C/DCP-150C/MFC-235C/MFC-260C
- Colour: Black, Cyan, Magenta & Yellow
- Page Life: 1,250 pages
- Inkjet cartridge value pack for Brother printers and Multi-Functional Machines.
- Suitable for: DCP-135C/DCP-150C/MFC-235C/MFC-260C.
- Colour: Black, Cyan, Magenta & Yellow.
- Page Life: 1,250 pages.
- Reference: LC970Y
£57.49
Inc. VAT £68.99
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-135C DCP-150C MFC-235C MFC-260C |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 350 pages |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 65 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 195 g |
| Package weight | 288 g |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 170.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
With a reputation for quality, reliable components, you can trust in Brother LC970 cartridges for top quality, high resolution results. Brother printers work with separate ink cartridges meaning you only have to replace the empty cartridge. Providing high quality results with rich black text and vibrant colour smudge-resistant prints, this high yield cartridge value pack (one each of black/cyan/magenta/yellow) produces up to 350 pages (black) and 300 pages (per colour cartridge) at 5% coverage.