‹ Prev
Next ›
Brother LC1280XLBK Inkjet Cartridge HY Black Twinpack LC1280XLBKBP2
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J6910DW - MFC-J5910DW - MFC-J6510DW - MFC-J6710DW
- MFC Inkjet: MFC-J6710DW - MFC-J6910DW - MFC-J6710D - MFC-J5910DW - MFC-J6510DW
- Brother
- Black cartridge prints 2,400 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£68.71
Inc. VAT £82.45
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | MFC-J5910DW / MFC-J6510DW / MFC-J6710DW / MFC-6910DW |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 70 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 179 mm |
| Weight | 280 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 336 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 195.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
As it’s a high yield cartridge, the LC1280XLBK lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results. Purchase the LC1280XLBKBP2 Ink Cartridge Twin Pack to save money on your genuine Brother cartridges and protect your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.