‹ Prev
Next ›
Brother LC1240BK Inkjet Cartridge Black Twinpack LC1240BKBP2
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J625DW - MFC-J6910DW - DCP-J525W - DCP-J725DW - DCP-J925DW - MFC-J5910DW - MFC-J430W - MFC-J4710DW - MFC-J6510DW - MFC-J825DW - MFC-J6710DW
- MFC Inkjet: MFC-J430W - MFC-J6510DW - MFC-J6710DW - MFC-J6910DW - MFC-J625DW - MFC-J6710D - MFC-J5910DW - MFC-J825DW
- DCP Inkjet: DCP-J725DW - DCP-J925DW - DCP-J525W
- Brother
- Black cartridge prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC1240 original ink cartridges protects your printer warranty
£48.12
Inc. VAT £57.74
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J525W/DCP-725DW/DCP-J925DW, MFC-J430W/MFC-J625DW/MFC-J825DW/MFC-J5910DW/MFC-J6510DW/MFC-J6710DW/MFC-J6910DW |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 55 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 96 g |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 152 g |
| Package type | Blister |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 1216 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 304 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 38 pc(s) |
| Pallet gross weight | 209.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Purchase the LC1240BKBP2 Ink Cartridge Blister Pack to save money on your genuine Brother cartridges. Developed to ensure you always get quality documents, you’ll be protecting your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.