‹ Prev
Next ›
Brother LC1100HYC Inkjet Cartridge High Yield Cyan LC1100HYC
8 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-5890CW - MFC-6490CW - DCP-6690CW - MFC-5890CN - MFC-6890CDW
- DCP Inkjet: DCP-6490 - DCP-6690CW
- MFC Inkjet: MFC-5490CN - MFC-5890CN - MFC-5895CW - MFC-6490 - MFC-6890CDW - MFC-6490CW
- Brother
- Colour: Cyan
- Page yield: up to 750
- Compatible with: MFC-5490CN, 6490CW, 6890CDW and DCP-6690CW
- Original Brother inkjet cartridge
- High yield
£14.94
Inc. VAT £17.93
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-6690CW MFC-5890CN MFC-5895CW MFC-6490CW MFC-6890CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 750 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 85 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 36 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Package weight | 72 g |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 240 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Capacity cartridge | 750 sheets |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Specially designed for optimum printing performance, this genuine Brother LC1100HYC High Yield Ink Cartridge in Cyan ensures you get high quality documents every time you print. Our easy to install replacement cartridges will help reduce waste and lower your costs, whilst producing sharp and crisp documents that won’t smudge or fade.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.