‹ Prev
Next ›
Brother LC1100 Inkjet Cartridge CMY Multipack LC1100RBWBP
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-385C
- Inkjet Printer: DCP-6690CW - MFC-6490CW - MFC-6890CDW - MFC-795CW - DCP-395CN - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-490CW - MFC-990CW - DCP-585CW - MFC-5890CN - DCP-385C - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-790CW
- Brother
- Each cartridge prints 325 A4 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using Brother LC1100 original ink cartridges protects your printer warranty
£31.66
Inc. VAT £38.00
Product Details
General Information
| Colour | Rainbow (Cyan, Magenta, Yellow) |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-5895CW MFC-6490CW MFC-490CW DCP-585CW DCP-6690CW DCPJ-715W MFC-5490CN MFC-6890CDW MFC-790CW DCP-395CN DCP-385C |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Colour ink page yield | 325 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 165 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 104 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 67 x 122 x 178 mm |
| Package weight | 153 g |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 992 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 248 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 31 pc(s) |
| Pallet gross weight | 190.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, colour) | 325 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC1100RBWBP Rainbow Blister Pack. The pack contains Cyan, Yellow and Magenta cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.