‹ Prev
Next ›
Brother LC1100BK Inkjet Cartridge Black Twinpack LC1100BKBP2
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-185C - DCP-385C - DCP-387C - DCP-585CW - DCP-6690CW - DCP-6490 - DCP-383C - DCP-395CN - DCP-J715W
- Inkjet Printer: DCP-585CW - DCP-6690CW - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6890CDW - DCP-395CN - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-490CW - MFC-990CW - MFC-5890CN - DCP-385C - MFC-6490CW - MFC-790CW - MFC-795CW
- MFC Inkjet: MFC-490CW - MFC-5890CN - MFC-6490CW - MFC-6890CDW - MFC-J615W - MFC-6490 - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-990CW
- Brother
- Black cartridge prints 450 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC1100 original ink cartridges protects your printer warranty
£40.08
Inc. VAT £48.10
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | DCP-185C DCP-385C DCP-395CN DCP-585CW DCP-6690CW DCP-J715W MFC-490CW MFC-5490CN MFC-5890CN MFC-6490CW MFC-6890CDW MFC-790CW MFC-795CW MFC-990CW |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 165 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 109 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 57 x 122 x 178 mm |
| Package weight | 137 g |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Pallet gross weight | 159.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 450 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Purchase the LC1100BKBP2 Black Ink Cartridge Twin Pack to save money on your genuine Brother cartridges. Developed to ensure you always get quality documents, you’ll be protecting your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.