‹ Prev
Next ›
Brother LC1100 Inkjet Cartridges CMYK Multipack LC1100VALBP
11 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-6490 - DCP-6690CW - DCP-185C - DCP-387C - DCP-585CW - DCP-383C - DCP-385C
- Inkjet Printer: DCP-385C - MFC-490CW - MFC-5890CN - MFC-790CW - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6890CDW - DCP-585CW - DCP-6690CW - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-990CW - DCP-395CN - MFC-6490CW - MFC-795CW
- MFC Inkjet: MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6490 - MFC-5890CN - MFC-790CW - MFC-990CW - MFC-490CW - MFC-6490CW - MFC-795CW
- Brother
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard Yield
- Colour: Black, Cyan, Magenta and Yellow
- Page yield: 450 Black, 325 Colour (each)
- Compatible with: MFC-490CW, 790CW, 990CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW, 6890CDW DCP-185C, 385C, 585CW, 6690CW
£49.60
Inc. VAT £59.52
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCPJ-715W MFC-J615W MFC-5895CW MFC5890CN MFC-5490CN MFC-490CW MFC-795CW MFC-6490CW MFC-790CW MFC-6890CDW MFC-990CW DCP-6690CW DCP-185C DCP-395CN |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Colour ink page yield | 325 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 180 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 214 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 67 x 217 x 178 mm |
| Package weight | 315 g |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 158.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Purchase this value LC1100VALBP Multipack to save on genuine Brother cartridges. Containing the high yield LC1100BK, LC1100C, LC1100M and LC1100Y cartridges, it enables you to conveniently replace all of your ink for less so that your printer continues to deliver the best possible results.