‹ Prev
Next ›
Brother TN-3230 Toner Cartridge Black TN3230
14 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-5370DW - HL-5340D - HL-5350DNLT - HL-5350DN - HL-5340DL - HL-5380DN
- Laser Printer: DCP-8070D - HL-5340DL - HL-5380DN - HL-5350DN - MFC-8370DN - HL-5340D - MFC-8890DW - DCP-8085DN - HL-5350DNLT - HL-5370DW - MFC-8380DN - MFC-8880DN
- MFC Laser: MFC-8890DW - MFC-8370DN - MFC-8380DN - MFC-8880DN
- DCP Laser: DCP-8085DN - DCP-8070D
- Brother
- Prints 3,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£86.85
Inc. VAT £104.21
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-5340D, HL-5350DN, HL-5350DNLT, HL-5370DW, HL-5380DN, DCP-8070D, DCP-8085DN, MFC-8370DN, MFC-8380DN, MFC-8880DN, MFC-8890DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 199 mm |
| Depth | 153 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 696 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 195 x 150 mm |
| Package weight | 1.23 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.5 cm |
| Pallet gross weight | 198 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 3000 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Designed to deliver optimal consistency from your mono laser printer, the Brother TN3230 Toner Cartridge is capable of printing up to 3,000 pages, producing brilliant results from the very first, to the last page you print.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.