‹ Prev
Next ›
Brother DR-3200 Drum Unit DR3200
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-5340DL - HL-5380DN - HL-5340D - HL-5350DN - HL-5350DNLT - HL-5370DW
- Laser Printer: HL-5340D - HL-5350DN - HL-5350DNLT - DCP-8070D - HL-5370DW - HL-5380DN - MFC-8370DN - MFC-8380DN - MFC-8880DN - DCP-8085DN - HL-5340DL - MFC-8890DW
- MFC Laser: MFC-8370DN - MFC-8880DN - MFC-8380DN - MFC-8890DW
- DCP Laser: DCP-8070D - DCP-8085DN
- Brother
- Delivers up to 25,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£163.73
Inc. VAT £196.48
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Original |
| Compatibility | HL-5340D, HL-5340DL, HL-5350DN, HL-5350DNLT, HL-5370DW, HL-5380DN, DCP-8070D, DCP-8085DN, MFC-8370DN, MFC-8380DN, MFC-8880DN, MFC-8890DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 25000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 230 mm |
| Depth | 360 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 569 g |
| Package weight | 1.07 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 225 x 150 mm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 99.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-3200 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.