‹ Prev
Next ›
Brother TN-3130 Toner Cartridge Black TN3130
1 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-8065DN - DCP-8060
- Fax: FAX-8870DW
- HL: HL-5240L - HL-5270D - HL-5250D - HL-5240 - HL-5270DN - HL-5280DW - HL-5250DN
- Laser Printer: HL-5270DN - HL-5240L - MFC-8460N - DCP-8065DN - HL-5250DN - MFC-8860DN - DCP-8060 - HL-5240 - HL-5280DW - MFC-8870DW
- MFC Laser: MFC-8860DN - MFC-8460N - MFC-8870DW
- Brother
- Prints 3,500 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£98.42
Inc. VAT £118.10
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-5250DNHY, HL-5240L, DCP-8060, HL-5250DN, HL-5270DN, HL-5270DN2LT, DCP-8065DN, HL-5280DW, MFC-8460N, MFC-8860DN, MFC-8870DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3500 pages |
| Country of origin | China |
| Width | 198 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 358 mm |
| Weight | 665 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 200 x 360 x 150 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.2 cm |
| Pallet gross weight | 208 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
This genuine Brother TN-3130 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 3,500 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.