‹ Prev
Next ›
Brother TN-3170 Toner Cartridge High Yield Black TN3170
5 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-5240L - HL-5270DN - HL-5240 - HL-5250D - HL-5250DN - HL-5280DW - HL-5270D
- Laser Printer: MFC-8860DN - HL-5240L - HL-5250DN - MFC-8460N - DCP-8065DN - MFC-8870DW - DCP-8060 - HL-5240 - HL-5270DN - HL-5280DW
- MFC Laser: MFC-8460N - MFC-8870DW - MFC-8860DN
- DCP Laser: DCP-8065DN - DCP-8060
- Fax: FAX-8870DW
- Brother
- Prints 7,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£126.66
Inc. VAT £151.99
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-5250DNHY, HL-5240L, DCP-8060, HL-5250DN, HL-5270DN, HL-5270DN2LT, DCP-8065DN, HL-5280DW, MFC-8460N, MFC-8860DN, MFC-8870DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 7000 pages |
| Country of origin | China |
| Width | 198 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 358 mm |
| Weight | 755 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 200 x 360 x 150 mm |
| Package weight | 1.31 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Pallet gross weight | 198 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
This genuine Brother TN-3170 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 7,000 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.