‹ Prev
Next ›
Brother DR-2200 Drum Unit DR2200
17 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-2130 - HL-2135W - HL-2250DNR - HL-2240 - HL-2270DW - HL-2132 - HL-2240D - HL-2250DN
- Laser Printer: DCP-7070DW - FAX2840 - HL-2270DW - DCP-7065DN - HL-2130 - HL-2135W - HL-2250DN - MFC-7360N - DCP-7055W - DCP-7060D - HL-2132 - HL-2240 - HL-2240D - MFC-7460DN - DCP-7055 - FAX2940 - MFC-7860DW - Fax-2940 - Fax-2840
- MFC Laser: MFC-7460DN - MFC-7460N - MFC-7360N - MFC-7860DW
- DCP Laser: DCP-7057 - DCP-7060D - DCP-7065DN - DCP-7055W - DCP-7055 - DCP-7070DW
- Fax: Fax-2840 - Fax-2845 - Fax-2940
- Brother
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£80.67
Inc. VAT £96.81
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Original |
| Compatibility | FAX-2840, FAX-2845, FAX-2940, HL-2130, HL-2135W, HL-2240D, HL-2240, HL-2250DN, HL-2270DW, DCP-7055, DCP-7055W, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 117 mm |
| Depth | 231 mm |
| Height | 366 mm |
| Weight | 460 g |
| Package weight | 852 g |
| Dimensions (WxDxH) | 288 x 185 x 50 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 231 mm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Pallet gross weight | 101.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-2200 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.