‹ Prev
Next ›
Brother DR-2100 Drum Unit DR2100
7 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-7032 - DCP-7030 - DCP-7040 - DCP-7045
- Fax: Fax-7840W
- HL: HL-2140 - HL-2150 - HL-2150N - HL-2170W - HL-2170
- Laser Printer: DCP-7045N - MFC-7320 - HL-2150N - HL-2170W - MFC-7840W - DCP-7030 - HL-2140 - MFC-7440N
- MFC Laser: MFC-7320 - MFC-7840W
- Brother
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£90.67
Inc. VAT £108.81
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Compatibility | HL-2140, HL-2150N, HL-2170W, DCP-7030, DCP-7040, DCP-7045N, MFC-7320, MFC-7440N, MFC-7840W |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 225 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 471 g |
| Package weight | 997 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 230 x 355 x 120 mm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 123.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 33 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Products per pallet | 99 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-2100 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.