‹ Prev
Next ›
Brother LC1280XLY Inkjet Cartridge High Yield Yellow LC1280XLY
2 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J5910DW - MFC-J6510DW - MFC-J6910DW - MFC-J6710DW
- MFC Inkjet: MFC-J6710D - MFC-J6510DW - MFC-J6710DW - MFC-J5910DW - MFC-J6910DW
- MFC Laser: MFC-J6710DW - MFC-J6510DW - MFC-J6910DW
- Brother
- Page yield: up to 1,200
- Colour: Yellow
- Compatible with: MFC-J5910DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW
- Original Brother inkjet cartridge
- High yield
£21.96
Inc. VAT £26.35
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5910DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 49 g |
| Package weight | 78 g |
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a replacement print cartridge that lasts longer but don’t want to compromise on quality? Then chose this genuine LC1280XLY High Yield Ink Cartridge in Yellow – designed to offer a lower cost per page but the same great quality results you expect from Brother.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.