‹ Prev
Next ›
Brother TN-2220 Toner Cartridge High Yield Black TN2220
29 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-7060D - DCP-7070DW - DCP-7065DN
- HL: HL-2240D - HL-2250DN - HL-2270DW - HL-2240 - HL-2250DNR
- Laser Printer: FAX2940 - MFC-7860DW - DCP-7060D - HL-2240D - MFC-7460DN - DCP-7065DN - HL-2250DN - MFC-7360N - FAX2840 - HL-2240 - HL-2270DW - DCP-7070DW - Fax-2940 - Fax-2840
- MFC Laser: MFC-7360N - MFC-7860DW - MFC-7460N - MFC-7460DN
- Fax: Fax-2490 - Fax-2940 - Fax-2840 - Fax-2845
- Brother
- Prints 2,600 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£71.17
Inc. VAT £85.40
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW, FAX-2840, FAX-2845, FAX-2940 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2600 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Grey, Orange |
| Country of origin | China |
| Width | 110 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 369 mm |
| Weight | 491 g |
| Package weight | 948 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.6 cm |
| Pallet gross weight | 119.1 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Expertly designed to keep your printer performing at its very best, the Brother TN2220 High Yield Toner Cartridge guarantees professional results every time you print. Genuine supplies like the TN2220 provide better value for money in the long run than cheaper alternatives.