‹ Prev
Next ›
Brother DR-2300 Drum Unit DR2300
26 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-L2520DW - DCP-L2540DN - DCP-L2500D
- Laser Printer: DCP-L2540DN - HL-L2360DN - HL-L2365DW - MFC-L2720DW - MFC-L2700CDN - MFC-L2700DW - DCP-L2500D - DCP-L2520DW - HL-L2300D - HL-L2340DW - MFC-L2740DW - MFC-L2700DN - MFC-L2700DNR
- MFC Laser: MFC-L2700DW - MFC-L2720DW - MFC-L2740DW
- HL: HL-L2340DW - HL-L2360
- Brother
- Delivers 12,000 pages printing black (at one page per job)
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£81.28
Inc. VAT £97.54
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | Brother HL-L2300D / HL-L2340DW / HL-L2360DN / HL-L-2365DW / DCP-L2500D / DCP-L2520DW / DCP-L2540DN / DCP-L2560DW / MFC-L2700DW / MFC-L2720DW / MFC-L2740DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 222 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 471 g |
| Package weight | 795 g |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Pallet gross weight | 102.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR2300 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.