‹ Prev
Next ›
Brother DR-3400 Drum Unit DR3400
17 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-L5000D - HL-L5100DNT - HL-L6400DWT - HL-5100 - HL-L6300DWT - HL-L5100DN - HL-L5200DWT - HL-L6300DW - HL-L5200DW - HL-L6400DW
- Laser Printer: DCP-L6600DW - HL-L5200Dw - HL-L6400DW - HL-L6400DWT - MFC-L6950DW - HL-L5000D - MFC-L5750Dw - MFC-L6800DWT - HL-L5050DN - HL-L6300DWT - HL-L6450DW - MFC-L5700Dn - MFC-L6800DW - DCP-L5500Dn - HL-L5100DNT - HL-L5100Dn - HL-L5200DWT - HL-L6300Dw - MFC-L6900DW - MFC-L6900DWT
- MFC Laser: MFC-L6800DW - MFC-L6800DWT - MFC-L6900DW - MFC-L5700DN - MFC-L5750DW - MFC-L6900DWT
- DCP Laser: DCP-L5500DN - DCP-L6600DW
- Brother
- Delivers up to 30,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£163.28
Inc. VAT £195.94
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | HL-L5000D, HL-L5100DN, HL-L5100DNT, HL-L5200DW, HL-L5200DWT, HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6300DWT, HL-L6400DW, HL-L6400DWT, DCP L5500DN, DCP L6600DW, MFC L5700DN, MFC L5750DW, MFC L6800DW, MFC L6800DWT, MFC L6900DW, MFC L6900DWT |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 50000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black, White |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 361 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 228 mm |
| Weight | 630 g |
| Package weight | 670 g |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 14.6 cm |
| Pallet gross weight | 309.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-3400 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.