‹ Prev
Next ›
Brother DR-3300 Drum Unit DR3300
3 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-5450DNT - HL-5470DW - HL-6180DWT - HL-5440D - HL-5450DN - HL-6180DW
- Laser Printer: DCP-8110DN - HL-6180DW - MFC-8520DN - HL-5440D - HL-5450DNT - HL-5470DW - MFC-8510DN - HL-5450DN - HL-6180DWT - MFC-8950DWT - DCP-8250DN - MFC-8950DW
- MFC Laser: MFC-8520DN - MFC-8510DN - MFC-8950DW - MFC-8950DWT
- DCP Laser: DCP-8110DN - DCP-8250DN
- Brother
- Delivers up to 30,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£157.70
Inc. VAT £189.25
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Original |
| Compatibility | HL5440D, 5450DN, 5470DW, DCP8110DN, DCP8250DN, MFC8510DN, MFC8520DN, MFC-8950DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 30000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 254 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 358 mm |
| Weight | 635 g |
| Package weight | 1.21 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 285 x 193 x 67 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 361 x 255 x 147 mm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 295 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-3300 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.