‹ Prev
Next ›
Brother DR-230CL Drum Unit DR230CL
1 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- MFC Laser: MFC-9120CN - MFC-9320CW
- HL: HL-3040CN - HL-3070CW
- Laser Printer: DCP-9010CN - MFC-9320CW - HL-3070CW - MFC-9120CN - HL-3040CN
- Brother
- Delivers 15,000 pages (at one page per job)
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£114.47
Inc. VAT £137.36
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Colour | 4 Colour |
| Type | Original |
| Compatibility | HL-3040CN HL-3070CW DCP-9010CN MFC-9120CN MFC-9320CW |
| Page yield | 15000 pages |
| Print technology | LED printing |
| Country of origin | China |
| Width | 363 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Package weight | 2.25 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 380 x 285 x 220 mm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Pallet gross weight | 118.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
Keep your office laser printer performing just as it should and ensure your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother DR-230CL Drum Unit Pack. The DR-230CL is simple to install, reliable and long-lasting, ensuring that print problems won’t slow you down.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.