‹ Prev
Next ›
Brother DR-1050 Drum Unit DR1050
26 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: DCP-1510 - DCP-1512 - DCP-1610W - HL-1110 - DCP-1612W - MFC-1910W - HL-1112 - HL-1210W - HL-1212W - MFC-1810
- DCP Laser: DCP-1510 - DCP-1612W - DCP-1512 - DCP-1610W - DCP-1612WVB
- HL: HL-1110 - HL-1112A - HL-1212WVB - HL-1112 - HL-1212W - HL-1230
- MFC Laser: MFC-1810 - MFC-1910W - MFC-1910
- Brother
- Delivers up to 10,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£64.57
Inc. VAT £77.48
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | HL-1110, HL-1112, HL-1210W, HL-1212W, DCP-1510, DCP-1512, DCP-1610W, DCP-1612W, MFC-1810, MFC-1910W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 10000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 114 mm |
| Depth | 171 mm |
| Height | 332 mm |
| Weight | 283 g |
| Package weight | 560 g |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Pallet gross weight | 98.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-1050 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.