‹ Prev
Next ›
Brother DR-2005 Drum Unit DR2005
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: HL-2035 - HL-2037
- HL: HL-2035 - HL-2037
- Brother
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£93.52
Inc. VAT £112.22
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-2035 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Width | 207 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 356 mm |
| Weight | 468 g |
| Package weight | 972 g |
| Dimensions (WxDxH) | 295 x 157 x 53 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 356 x 206 x 110 mm |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 17.6 cm |
| Pallet gross weight | 210 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-2005 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.