‹ Prev
Next ›
Brother DR-2000 Drum Unit DR2000
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-7010L - DCP-7020 - DCP-7010 - DCP-7025
- HL: HL-2032 - HL-2050 - HL-2070 - HL-2070N - HL-2500 - HL-2030 - HL-2040 - HL-2070W
- Laser Printer: HL-2040 - DCP-7025 - Fax-2920 - MFC-7820N - Fax-2820 - HL-2030 - MFC-7225N - DCP-7010 - DCP-7010L - HL-2070N - MFC-7420
- Fax: Fax-2920 - Fax-2820 - Fax-2825
- MFC Laser: MFC-7420 - MFC-7820N - MFC-7225N
- Brother
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
£101.99
Inc. VAT £122.38
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | Brother DCP-7010 / DCP-7010L / FAX-2820 / HL-2030 / FAX-2920 / DCP-7025 / HL-2040 / HL-2070N / MFC-7225N / MFC-7420 / MFC-7820N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 207 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 355 mm |
| Weight | 449 g |
| Package weight | 907 g |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 174 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-2000 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.