Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Rolls per pack | 1 |
| Tape type | DK |
| Product colour | White |
| Print technology | Direct thermal |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | Brother QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560, QL560VP, QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Tape width | 6.2 cm |
| Tape length | 15.24 m |
| Width | 88 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 112 mm |
| Weight | 183 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 255 g |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 291.6 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Perfect for creating temporary notices in a variety of shapes and sizes, the DK-22212 was developed to offer you creative freedom when producing specialist custom made signage, by simply cutting the tape to your required dimensions.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.