Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Tape type | DK |
| Product colour | White |
| Print technology | Direct thermal |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | Brother QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560, QL560VP,QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Width | 41 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 112 mm |
| Weight | 85 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 143 g |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 245.9 kg |
| Products per pallet | 1296 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
These Genuine Brother DK-11204 Black on White labels come in handy for a wide range of your general labelling needs. For use in both the home and office environment, these pre-cut labels can be used to display logos, barcodes, visitor badges or shipping information.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.