Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Tape type | DK |
| Product colour | White |
| Print technology | Direct thermal |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | Brother QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560, QL560VP, QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Width | 64 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 112 mm |
| Weight | 259 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 323 g |
| Pallet gross height | 15.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 340.6 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
These Genuine Brother DK-11208 Black on White labels come in handy for a wide range of your general labelling needs. For use in both the home and office environment, these pre-cut large address labels can be used to display logos, barcodes, visitor badges or shipping information.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.