Product Details
General Information
| Finish type | Gloss |
| Media weight | 260 g/m² |
| Paper size | A3 |
| Product colour | Blue, Red |
| Sheets per pack | 20 sheets |
| Printing media thickness | 265 µm |
| Compatible products | Brother DCPJ4120DW, MFCJ4410DW, MFCJ4510DW, MFCJ470DW, MFCJ4420DW, MFCJ4620DW, MFCJ5320DW, MFCJ5620DW, MFCJ5720DW, MFC5890CN, MFC5895CW, MFCJ5910DW, DCP6690CW, MFC6490CW, MFCJ6510DW, MFCJ6520DW, MFCJ6710DW, MFCJ6720DW, MFC6890CDW, MFCJ6910DW, MFCJ6920DW, MFCJ4410DW, MFCJ4510DW |
| Width | 305 mm |
| Depth | 423 mm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 723 g |
| Package width | 318 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 850 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet gross height | 11.2 cm |
| Pallet gross weight | 510 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 600 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Photo Paper |
Description
Expertly designed to work in harmony with your Brother printer, this genuine BP71GA3 Glossy A3 Photo Paper ensures your documents are reproduced crisply and cleanly, providing you with a finished product that’s sure to impress.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.