- Contemporary design
- Stylish black arms and base
- Black faux leather faced seat and back
- Contemporary design with top quality black faux leather
- Stylish, classic design suitable for any office or meeting room
- Timeless style makes it a natural choice for furnishing private offices
- Stylish black arms & cantilever frame
- Front support feet for anti-tilt
- Ribbed design for maximum comfort
<
>
Bari executive visitors chair black frame - black faux leather
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Faux Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 470mm |
| Back Style | Faux Leather |
| Back Height | 450mm |
| Base Type | Black Cantilever |
| Dimensions (WxDxH) | 560x575x870mm |
| Frame | Metal Frame |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dams International |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 450mm |
| Seat Depth | 445mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 14.0kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Bari |
| Type | Visitor Seating |
Description
The Bari executive chair and matching visitors chair is perfect for adding a touch of style to your office or conference room. The classic black ribbed faux leather design is available with a high back or medium back and will add some much-needed comfort to employees and visitors, with chrome arms and a chrome base that will always looking sleek and stylish.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
